CălătorIE la 1900 (1 - 4 septembrie 2022)

Anul acesta, primul weekend din septembrie e rezervat Călătoriei la 1900... respectiv, frumosului eveniment de la Castelul Sturdza Miclăușeni, care reconstituie o promenadă într-o lume cu domni și domnițe: toalete de epocă, bune maniere, muzică clasică, toate într-un decor minunat.
De o bună bucată de vreme, colegii de la Muzeul de Istorie Roman,în colaborare cu Centrul Social-Cultural „Sf. Ilie” Miclăușeni, au organizat în sălile castelului manifestări științifice și artistice, expoziții dedicate atât publicului larg cât și specialiștilor.
Călătoria din acest an include și cămașa femeiască de sărbătoare, o expoziție cu ii cusute în zilele noastre după modele de acum mai bine de un secol. Mai mult de atât, la Șezătoarea de la castel, doamnele pot asista la demonstrații practice, pot vedea cum se cos astfel de straie, cu care se îmbrăcau bunicile și străbunicile noastre.
Vă așteptăm să călătoriți cu noi!