Roman - 629 de ani de la prima atestare documentară (30 martie 2021)

La mulți ani Roman! La mulți ani romașcani, oriunde vă aflați!
Astăzi este cea de-a 629-a zi de 30 martie, ziua emiterii actului de la 30 martie 1392, care atestă documentar existența orașului Roman, inițial ca un târg, cea a dispus în perioada medievală de două cetăți (Cetatea Mușatină și Cetatea Nouă), astăzi municipiu. Este un moment pe care l-am sărbătorit în anii din urmă și pe care îl vom marca și în acest an, în condiții sanitare deosebite. În acest sens va fi aceea ”întâlnire” tradițională de la Muzeul de Istorie Roman, de această dată în online, pe platforma Google Meet, începând cu orele 13:00, iar la Muzeul de Artă Roman se va deschide la orele 17:00 expoziția temporară cu titlul Salonul de primăvară, ajunsă la ediția a IX-a.