Personala George Leteanu (MAR, 18 mai, ora 17:00)

George Leteanu, artist plastic, membru UAP, s-a născut la 30 august 1954 la Hălăresti. Autodidact, pictează în maniera clasicilor europeni, cu aplecare specială spre Van Gogh, dar îmbrăţişează şi experienţele formative directe. În 1986 a participat, pe lângă profesorii Boldura şi Pogonat, la restaurarea Mănăstirii Voroneţ. A deschis expoziţii personale şi a participat la expoziţii colective în toată ţara. În anul 1998 a fondat la Vaslui gruparea artistică “Mold Art”, organizând expoziţii itinerante în Republica Moldova. A fost invitat să expun în străinătate, în ţări precum Franţa, Belgia şi Luxemburg. Între anii 1998 - 2001, a întreprins mai multe circuite de documentare artistică în Transilvania şi Dobrogea, urmate de expoziţii itinerante de succes. A participat la expoziţii colective şi a deschis expoziţii personale în străinătate (Houfalize - Belgia 1993, Chişinău 2002, Hamoir - Belgia 1992, Bourscheid - Luxemburg 1992-1993, Forbach - Franţa şi în ţară: Braşov 1997, Bârlad, Vaslui, Iaşi, Roman. Dintre expoziţiile itinerante, amintim pe cele de la Sighişoara, Făgăraş, Oradea, Cluj, Constanţa.
După mai multe participări în ultimii ani la expoziţii colective organizate de Muzeul de Artă din Roman, sâmbătă George Leteanu va deschide prima personală aici, urmănd ca după vernisajul propriu-zis de la ora 1700, pictorul să rămână pe toata durata programului din Noaptea Muzeelor, pentru a intra în dialog direct cu toţi cei ce vor trece pragul muzeului.