Activități dedicate Zilei Mondiale a Mediului (MȘNPN, 5 iunie 2018)

Pe data de 5 iunie a fost sărbătorită Ziua Mondială a Mediului, în numeroase instituţii din ţară şi străinătate fiind organizate manifestări educaţionale pentru conștientizarea populației cu privire la protejarea mediului înconjurător şi a patrimoniului natural.
Pentru a marca Ziua Mondială a Mediului, în cadrul Muzeului de Ştiinţe Naturale din Piatra Neamț s-au derulat o serie de activități educative cu elevi şi profesori de la diferite unități nemţene de învățământ.
Astfel, au participat elevi şi profesori din următoarele unităţi de învăţământ:
- Liceului Teologic Ortodox "Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena" din Municipiul Piatra-Neamţ;
- Școala Gimnazială nr. 3 din Piatra Neamț
- Școala Gimnazială nr. 2 din Piatra Neamț.

Tema acestui eveniment a fost: “Educaţia ecologică pentru un mediu mai sănătos”.
Activitățile educative pentru promovarea valorilor culturale nemţene au fost organizate şi derulate în cadrul proiectului/parteneriatului educaţional Şcoală – Muzeu.