Independeța de stat a României (MIR, 9 Mai, ora 12:30)

La Muzeul de Istorie din Roman se desfășoară marți, 9 mai 2017, începând cu orele 12, 30 manifestarea culturală cu tema "Independența de Stat a României". Consiliul Județean Neamț, Complexul Muzeal Județean Neamț - Muzeul de Istorie Roman și unitățile de învățământ partenere, respectiv Colegiul Național "Roman Vodă", Colegiul Tehnic "Petru Poni" și Liceul cu Program Sportiv din Roman organizează o activitate ce are drept public - țintă elevii din ciclul liceal. În cadrul acestei manifestări este facilitată cunoașterea patrimoniului instituției muzeale în legătură cu problematica independenței statului român, un dialog între muzeografi, profesori și elevi despre semnificațiile zilei de 9 mai și o prelegere susținută de istoricul militar Sorin Grumuș despre "Participarea unităților militare din Garnizoana Roman la războiul pentru independență". Prin concept și conținutul său activitatea promovează patrimoniului muzeal, stimulează cunoașterea istoriei naționale, dar și a moștenirii culturale locale în rândul tinerilor, urmărind creșterea calității și a numărului de participanți direcți la manifestările culturale.